Do začátku druhého turnusu zbývají čtyři dny!

Navigamus 2012

První velký úkol – prezentace

Námětem letošního Navigamu je plavba Titaniku (ano, máme letos sté výročí) a proto i první úkol zněl jasně – děti měly samostatně zpracovat informace o svém oddílu, o Titaniku a nakonec udělat malou anketu, kde se zeptají na otázky na téma Titanik. Opravdu jen jejich vlastní výroba. A co jsme odevzdali? Zde je naše prezentace (ppt 5MB).

Druhý velký úkol – komiks

Druhou výzvou pro nás bylo nakreslení komiksu s jasným tématem na písmenko T... Scénář vymyslel Janek a zní přibližně takto: na moři si pluje kra, která si tak cestou potkala kru druhou a obě se začaly mít tak rády, že bez sebe nemohly plout. Jenže jednoho dne přijela na místo, kde se kry vyskytovaly, velká nákladní loď a jednu tu kru rozsekala a odvezla si ji pryč. V přístavišti z ní udělali malé kousíčky, tedy kostky ledu, které se nalodily v bednách právě na vyplouvající Titanik. Když Titanik jel na moři již nějaký ten čas a blížil se k opuštěné kře, jeden cestující si objednal whisky s ledem. Jak si sedl ke stolu, velká kra svoji kostku ledu ucítila a malá kostka ledu svou velkou kru uviděla. Co se stalo potom již víte. Titanik narazil do kry. Ale co když kra narazila do něho? To je konec Titaniku i příběhu. Obdrželi jsme 19 bodů, tak se to porotě líbit muselo. Komiks malovala Pončo, koukněte se na něj.

Třetí velký úkol – model

Model je přesně 1m dlouhý, vyrobený z dřevěné podsady a polystyrenového vršku. Na výrobě lodi se podíleli: Pončo, Saša, MA, Janek, Volant, Žofré, Safari, Čita, Fíla, Křiklounka, Kraken, Soudek, Bája a Martinka. Plovoucí část jsme získali jako zázrakem, když jsme v oddíle vyslovili, že nás čeká úkol sestavit plovoucí model Titaniku. Ač Kraken složitě vyrobil model Titaniku v kreslení, stále jsme nevěděli, jak v praxi zvládneme, aby Titanik plul. Tu se na nás usmál náš bocman Tyčka a věnoval nám zbytek lodi, která mu stála na chatě. Takže jsme dostali základ a zde již zkoušíme, jaký že ponor vlastně má.

Žofré u mola hlídá, aby torzo lodi neujelo a ostatní ho bedlivě a s úsměvem pozorují:

Žofré kontroluje Ostatní pozorují

Domluvili jsme se, kdo jaký materiál či pomůcky přinese a za 14 dní jsme měli první den výroby Titaniku. Bylo sluníčko, tak u toho byla dobrá nálada.

Nejdříve jsme si namalovali na desky polystyrenu obrys lodi a jeho další části, které jsme potřebovali k tomu, abychom mohli prohlásit, že to alespoň trochu vypadá jako Titanik a poté jsme všechny části docela pracně vyřízli:

Kreslíme plánek Řežeme

Volant s MA, Martinkou a Pončou se pak pustili do broušení částí, aby to nebylo tak otrhané a zubaté. Abychom neudělali z loděnice odpaďák z polystyrenu, slečna Pončo přivezla popelnici, do které jsme odpadky rovnou házeli:

Popeláři jedou Popeláři pracují Ohlazování polystyrenu broušením.

Druhá část naší party zatím opracovávala spodek lodi. Abychom dodali autentičnost Titaniku, bylo potřeba původní hnědou barvu přebarvit na černou, tak Křiklounka, Čita a Fíla brousili, aby se chytla černá a Pončo pak natírala:

nejprve obrousit a pak natřít

Křiklounka se také pustila do zábradlí na Titaniku a jiné holky zase do komínů a vykreslování oken:

kreslení komínů zavedení zábradlí leštíme okna

Zde je výsledek celého zábradlí, komínu, kotvy a jeřábu:

paluba se zábradlím detail kotvy

No a poslední věc tohoto dne je, že kluci lepí k sobě jednotlivé kusy a vznikne nám prozatím tento stav:

lepení prvního patra a druhého první fáze hotova

Další týden jsme se sešli a loď dodělali a protáhli ji po Vltavě. Tentokrát přišlo méně lidí, jelikož ne všichni měli tolik času, aby se sešli mimo schůzku. Přiděláváme komíny, záchranné čluny, stožáry a lanoví, kotvu a jeřáb. Pak lepíme oboustrannou lepenku, abychom přidělali vršek ke spodku, jelikož tavná pistole nás v tomto bodě zradila:

komplet vrchní díl oblíbená oboustranná lepící páska

A teď už přichází poslední krok a to přilepení vršku ke spodku:

přiložit a zatlačit

No a teď už na vodu, abychom dodali pocit reálnosti, do komínů jsme vložili dýmovnice, takže zde Titanik bez a s dýmovnicí:

Titanik poprvé na vodě plavba s dýmovnicemi

A zde ještě vypouštění Titaniku na vodu:

spouštení na vodu trochu pomáháme s rozjezdem

Tak ahóóój, zde jede náš Titanik, Šánovci

ahoj z Titaniku!

Text ke stažení v pdf zde: dokumentace tvorby modelu (pdf 3MB).