Šán, srpen 2002 až srpen 2003

Naše vzpomínky či odkazy na fotografie a další materiály
Igor
PříspěvkyCOLON 30
RegistrovánCOLON sob led 03, 2009 18:03

Šán, srpen 2002 až srpen 2003

Příspěvekod Igor » sob čer 13, 2009 14:34

Tenhle rok by si zasloužil veliké vyprávění. Pro mne tenhle rok začal pozváním od Blechy jestli s ním nechci jet s Korálem ze Šánu do Prahy. Cestu kterou jsem podnikl mnohokrát, hlavně v době svozů lodí. S pramicema ve vleku, s pramicema v tlačné sestavě, s katamarany z devítek, se Siriusem, s Issabellou. Přivítal jsem ji a moc jsem se těšil. Počasí bylo nádherné a plavba příjemná, pozoroval jsem břehy jak jsou zarostlé, stromy a keře skrývají kdysi volné plochy, řeka je taková tajemnější a stále krásná. S připlutím do Smíchovského přístavu začalo pršet. Nikomu se nám nechtělo jít loď uvázat a tak jsme zajeli jen do ježka a čekali až přestane. Po hodině lijáku jsme přeci z lodi vystoupili a uvázali ji. V lijáku jsme šli domů. Lilo tři dny bez přestání. To už bylo celé povodí v pohotovosti. Kdysi jsem někde četl, že pokud soustavně v celém povodí Vltavy prší tři dny, přijde stoletá voda. Za dva dny začalo pršet znova a zase moc. Už se mluví o pětisetleté vodě i o tisícileté. Moje vzpomínky byly na Šánu. Velkých vod jsem tam několik prožil, ale tohle bylo moc…
Přišlo září a první brigáda v Hrobcích a na Šánu. Pocit hrozný, všechno je zničeno. Z kuchyně a jídelny zahradní restaurace s tanečním parketem. Všude pískové duny, hluboké díry, spadlé stromy, hromady cihel, mrtvé bezinčí obalené igeliťáky. Zmar…
Velký Čibu-čibu zapálil znovu ohýnky v srdcích Šánovců. Celý podzim se uklízelo, zasypávali díry a plánovalo. Celé jaro budovalo. 1. turnus 2003 je na Šánu. Byl to krásný pohled, když na konci druhého turnusu se tábor zase uklidil do jídelny. Zapadli zámky a vlastně na první pohled je všechno jak bylo. Jako by žádná tisíciletá voda nikdy nebyla.
Za sebe děkuji všem co přiložili ruku k dílu, všem co pomohli i materiálně a hlavně Velkému Čibu.
Dál koukám do vod Vltavy a Labe, řeky se změnily. Jsem rád, že moje srdce je stále kouskem na ostrově Šán.

Když jsem psal tyhle řádky 13. června 2009 tak jsem si ani nepomyslel že by mohl být ještě někdy jindy stejně smutný pohled na Šán jako v srpnu 2002. Stalo se v červnu 2013. Najednou před námi stojí stejné úkoly jako před jedenácti lety.
Jsem však rád, že Šánovci se zase s chutí chopí práce. I když poprvé od roku 1969 budou letní tábory jinde než na ostrově, věřím v tábory 2014 opět na našem Šánu.

Zpět na