Stránka 11

Patron

NapsalCOLON pon čer 08, 2009 7:36
od Kidd
Chtěl bych se zeptat na Patrona. Úctyhodný člověk, který hodně lidí hodně naučil, skvělý organizátor, i když ve vzpomínkách necítím takovou vřelost jako v těch na Hobbyho. Chtěl bych o něm vědět víc. Je pro mne postava v podstatě záhadná, já už ho nezažil, a tak bych strašně rád zjistil i nějaké informace o něm. Jak se vlastně jmenoval Civilním jménem? Jak se stalo, že dospělý chlap se vrhne na práci s vodáckým oddílem. Byl on sám v dětství v nějakém oddíle? Co byl zač? Neznáte nějaké životní osudy tohohle zajímavého člověka i mimo rámec skupiny?
Proč v loděnici visí obrázek Hobbyho a Miliardy, ale ne Patronův, přestože byl na počátku všeho? Je tu něco o čem se nemluví? Jak Patron ze skupiny odešel?

NapsalCOLON stř čer 10, 2009 18:52
od Kidd
Když jsem byl mlaďounký člunař a měl jsem v proudu problém s přejetím řeky rovně, kdosi, už nevím kdo, se na mne zlobil a říkal mi: "Kdyby tady byl Patron! Ten by ti dal." A vyprávěl mi, jak se Patron zlobil s jakýmsi člunařem pro stejný problém a ten člunař mu řekl, že to nejde přejet rovně, protože proud je příliš silný. Patron ho vyhnal z lodě, aby mu ukázal, že to jde, jen nedošlo k předání pádel, tak Patron vytrhl prkno z podlážky a tím prknem, ukázkově a přímo přejel na druhou stranu a zpátky.
Pište, vy kdo si pamatujete. Nevím jak ostatní co Patrona nezažili, ale já prahnu po tom vědět o něm víc.

NapsalCOLON stř čer 10, 2009 19:45
od Tyčka
Před pár lety nastalo období, kdy se večer kuchyní na Šánu neslo: "Oni už zase budou něco vyprávět, jdeme pryč." Zdá se, že dorostli další posluchači.
Nuže, jedna historka, kterou mám z podání své matky, protože je z doby, kdy jsem byl (také) malým člunařem a sám si to nepamatuju. To takhle v noci po táboráku odjížděli rodiče na druhý břeh a věcí neznalá matka se Patrona zeptala: "Jak pojedou nazpátek? Sami? Ve tmě?" A Patron odtušil: "Oni to zvládnou." No, zvládli jsme to, jednak proto, že nám nic jiného nezbylo a jednak jsme už ledacos uměli a Patron to věděl. Narozdíl od maminky, která už se od té doby znovu nezeptala. Nicméně nás v tom spolku nechala, po čase se zapojil i táta Lumír, mně to vydrželo do dneška.

NapsalCOLON čtv čer 11, 2009 10:14
od Igor
Patron. Když jsem se s ním setkal poprvé, to bylo někdy v půli května 1973. Dnes by se asi řeklo charizmatický bělovlasý sedumdesátník v modrých kalhotách s bílým textilním páskem, v tmavomodré košili kterou zdobily zářivě zlaté knoflíky, nad kapsou zlaté lipové lístky, šnůra s dvouhlasou píšťalkou připrvněná k nárameníku. Ta píšťala byla tak trochu kouzelná, stačilo na ni písknout a hned všichni věděli co mají dělat.
Tenkrát se mě zeptal s posunkem ruky přes řeku, "přeplaveš to"? Já řekl "asi jo" a tím byla splněna zkouška z plavání potřebná pro vstup na loď. Druhý dotaz mezi nováčky "už jste někdo jel na lodi", tak jsem se přihlásil a dostal jsem na starost pramici s písmenem H včetně podlážek a kotrče. K tomu 6 mladších kluků. Každého ve skupině od prvního dne znal jménen a tak jej i oslovoval.
V té době se snažil v každém vzkřísit sebedůvěru, zodpovědnost za sebe a své činy, zodpovědnost za kolektiv a zodpovědnost za svěřené členy posádky.
Věděl o všem i o tom co jsme si myslili, že se nemůže dozvědět.

Za nějaký čas, to už jsme trochu povyrostli jsme Patronovi začli přezdívat mezi sebou Starej. Nebyla to hanlivá přezdívka, spíš to bylo s úctou.

--------

Ke Kiddově poznámce.
Fotografie Patrona na Bošánu léta byla a mám dojem, že je dodnes. Není tak velká jako Hobbyho a Milijardy, není u ní ani žádný popis. Je velikosti 6x6 cm a bývala v kanclu za stolem na skříňce u okna s dalšími obrázky ze Šánu na žluté čtvercové desce.
A proč není stejně velká? Snad proto, že Patron jednou odjel i s Izabellou, ale Hobby a Milijarda nikdy neodešli.
Určitě by si ale zasložil stejně velikou v hale.
Jeho civilní jméno bylo Vladimír Purghart. Lets by mu bylo pokud mě paměť nezradila 105 let.
Co celý život dělal? mám jen jednu kusou informaci od Jaroslava Foglara s kterým jsem o Patronovi v jeho žižkovském bytě hovořil. Jestřáb mi říkal, že Patron si vzal za ženu dceru Roudnického drogisty a staral se o drogistický obchod. To ale bylo před válkou. Dál nevím. Já už Patrona poznal jako penzistu co měl celý den na oddíl.

NapsalCOLON pát čer 12, 2009 11:58
od Kidd
V časopise skaut junák 28\ 1925 Jsme našel tuto noticku o změnách ve vedení Oldskautů Pokud je správná má informace, že se Patron narodil 26.11.1903 odpovídalo by to, že by ten oldskaut mohl být on. To znamená již dlouhodobou činnost v nějakém skautském oddíle. Jestli někdo něco víte, velmi mi usnadníte hledání, já toho času taky nemám tolik


Změny ve sborech : Technický sbor ve své prvé schůzi nového období rozdělil oddíly do 7 sborů. Do III. sboru byly zařazeny oddíly: 1., 15., 17,. 30., 39., 49. Do VII. sboru byly zařazeny oddíly : 22. 24., 25., 28. a 35. Sborovým vůdcem III. se stal V. Purghart, Praha II. Tyršova 7, VIII. sboru byl jmenován br. E. Kellner, Praha VIII, 890. Okr. zpravodajem III. se stal St. Průšek, Praha II., Sokolská 66 a VII. se stal L. Rački, Praha, Poděbradova 412.

Patronova studia

NapsalCOLON čtv črc 30, 2009 13:00
od Kidd
zjistil jsem že Vladimír Purghart studoval v letech 1928-1936 na Masarykově reálném gymnáziu v Křemencově ulici.

NapsalCOLON pát črc 31, 2009 8:00
od Igor
Tady půjde asi o shodu jmen, v roce 1928 bylo Patronovi 25 let a to je na reálku trochu pozdě. Ve Švýcarsku žije chemik tohohle jména. To by ke Křemencárně (chemická prumka) sedělo víc.

NapsalCOLON pát črc 31, 2009 8:47
od Igor
K Patronovi ještě něco. Jeho dlouholeté členství ve Slavoji Vyšehrad. Na tomto odkazu jsou například výsledky Dálkovách plaveb svazu vodního motorismu ČSTV od roku 1970.
http://csvm.cstv.cz/Dokumenty/Poradi.xls
Dle tohohle hodnocení, je zřejmé, že Patron byl i s Issabelou v roce 1984 naposled na velké plavbě.

Re: Patron

NapsalCOLON úte zář 02, 2014 18:24
od Standa Ptáček
Byl jsem členem od roku 1970 do 1975 pak jsem se už s Patronem nikdy nesetkal ale jen málo lidí co jsem poznal mi dalo do života víc než on.A že odjel i s Isabelou možná už se nemohl dívat na jakym směrem se to vše posouvalo, vždyť on nás vedl k tomu aby jsme byli soběstační uměli si poradit jaké byly začátky táborů na šánu dvoumetrové kopřivy a nic nikdo nám nic nepomohl všecko sami pár rodičů na brigádu postavit voj.stan vyzdít kamna ať můžeme ohřát vodu převozit všechen materiál z Hrobců v kamnech se topilo uhlím co jsme fasovali z lodí okolo projíždějících troubili dávno pod ostrovem at víme že jedou Myslí že ho nebavila ta přílišná civilizace já vím hyg.předpisy a pod. A první zděná kuchyně s jídelnou z laminátu a bylo po kouzlu toho ostrova.Můj názor jak jsem ho poznal